Biuro Rachunkowe FINEURO

Prowadzisz działalność? 20 maja to dla ciebie ważny termin. Możliwy zwrot pieniędzy
"Do 20 maja część płatników składek musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023" – informuje ZUS na portalu X. 20 maja jest ostatnim dniem, w którym można złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień. W tym terminie należy także opłacić składki i dopłatę, jeśli będzie konieczna.
Pracujesz za granicą? Musisz to uwzględnić w PIT
Zbliża się graniczny termin rozliczeń podatkowych PIT. Czas by to uczynić mija 30 kwietnia. Jeśli uzyskujesz dochody poza Polską, powinieneś uwzględnić to w rocznym rozliczeniu podatkowym. Jakie dokumenty niezbędne? Co to jest rezydencja podatkowa?
Składki do ZUS. Jak możemy wpływać na ich wysokość?
Zrozumienie, jak wyliczane są składki ZUS, może wydawać się skomplikowane, ponieważ jest to powiązane z indywidualną sytuacją zawodową i finansową przedsiębiorcy. Wybory dotyczące formy opodatkowania wpływają na wysokość naszych składek, a konsekwencji - na nasze zabezpieczenie na przyszłość. Poniżej wyjaśniamy, na co dokładnie przeznaczane są składki do ZUS i jak można wpływać na wysokość tych opłat.
Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach
Ulga termomodernizacyjna i ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.
Polski podatek wyrównawczy jest o krok bliżej. Komu opłacą się te zmiany?
Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwany project ustawy wdrażającej przepisy o 15-proc. minimalnej efektywnej stawce CIT. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.,
Znana jest już nowa data wejścia w życie KSeF. MF poinformował o decyzji
Obowiązek przesyłania elektronicznych faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 r. Będzie on jednak dotyczył przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł. Natomiast pozostali dołączą do systemu od 1 kwietnia 2026 r.
SN: Wstrzymanie poboru tantiem w pandemii nie skutkuje zwolnieniem z ich zapłaty
Wstrzymanie pobierania tantiem w pandemii nie skutkuje zwolnieniem z obowiązku zapłaty tych wynagrodzeń – wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.

Krajowy System e-Faktur


KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur to system teleinformatyczny, który umożliwia wystawianie, otrzymywanie, przechowywanie oraz udostępnianie faktur ustrukturyzowanych, czyli zgodnych ze strukturą logiczną e-Faktury.

Od stycznia 2022r. korzystanie z KSeF jest dobrowolne.

W dniu 19 stycznia 2024 roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2024r. KSeF nie będzie obowiązkowy. Przewiduje się, że  System będzie obligatoryjny dopiero w 2025r.

Po wdrożeniu KSeF całkowicie znikną faktury w formie papierowej a podstawową formą dokumentowania operacji gospodarczych będzie faktura ustrukturyzowania w formacie XML.

Każda faktura, która zostanie wgrana do Krajowego Systemu, otrzyma unikalny numer identyfikujący. Faktury wystawione w innym formacie (np. PDF) i nie posiadające specjalnego numeru nadanego w Systemie (nie wgrane do KSeF) nie są równoważne z fakturą ustrukturyzowaną w rozumieniu prawnym oraz księgowym. W związku z tym taki dokument, po wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur, będzie niedopuszczalną formą fakturowania. W KSeF istnieje możliwość wygenerowania wizualizacji wystawionej faktury ustrukturyzowanej i przesłanie jej w dowolnym formacie do klienta. Istotną kwestią jest fakt, że datą wystawienia e-Faktury będzie data wgrania jej do Systemu KSeF, dlatego należy robić to na bieżąco. Indywidualny numer identyfikujący e-Fakturę będzie również niezbędny w celu dokonania płatności za fakturę kontrahenta.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2024 Biuro Rachunkowe FINEURO Spółka z o.o. Regulamin serwisu