Biuro Rachunkowe FINEURO

Podatek od nieruchomości: Podatnicy wykazali nowe obiekty do opodatkowania. Nie wszystko poszło jak z płatka
Mimo zapowiedzi Ministerstwa Finansów, nie wszystkim firmom udało się zachować status quo. W deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r. przedsiębiorcy wykazali jako budowle m.in. namioty, silosy, wagi kolejowe i samochodowe.
Fiskus akceptuje wymianę udziałów, która jest przeprowadzona w celu restrukturyzacji biznesu i rodzinnego majątku
Wymiana udziałów, która jest przeprowadzona w celu restrukturyzacji biznesu i rodzinnego majątku, nie jest unikaniem opodatkowania. Potwierdził to szef Krajowej Administracji Skarbowej. Wydał więc opinię zabezpieczającą przed zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Bezpłatna kwatera dla delegowanego policjanta jest bez PIT
Zapewnienie zakwaterowania w miejscu pełnienia służby, znajdującym się poza miejscem zamieszkania policjanta, leży wyłącznie w interesie formacji, a nie samego funkcjonariusza. Dlatego płatnik nie powinien pobierać z tego tytułu też zaliczki na PIT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Pandemia pandemią, ale podatki trzeba uregulować [ORZECZENIA]
Przedsiębiorcy, którzy nadal walczą w sądach o podatkowe preferencje w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną Covid-19, nie mają szans na wygraną. Chyba że prowadzili w tym czasie działalność strefową.
Kasy fiskalne: Zapłata za pobraniem nie wyklucza zwolnienia
Jeżeli klient płaci metodą za pobraniem za towary sprzedawane przez internet w systemie wysyłkowym, to sprzedający nie musi ewidencjonować tej transakcji w kasie fiskalnej. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej.
Dom jednorodzinny dwulokalowy. Łatwo stracić zwolnienie z PCC na pierwsze lokum
Zakup na współwłasność domu, w którym są wydzielone dwa mieszkania, pozbawia możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej.
Wygrana w e-sporcie czasem według skali PIT
Jeżeli organizatorem zawodów e-sportowych jest podmiot z siedzibą w kraju spoza Unii Europejskiej i spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to PIT od wygranej jest według skali, a nie w zryczałtowanej wysokości 10 proc. Wyjaśnił to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej.

Aktywny rodzic

od 1 października 2024 r. wchodzą w życie przepisy regulujące pakiet świadczeń programu Aktywny Rodzic dla rodziców dzieci do lat 3.

Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku.

Z programu Aktywny Rodzic można otrzymać następujące świadczenia:

  • świadczenie aktywni rodzice w pracy – nowe,
  • świadczenie aktywnie w żłobku – zastępuje dofinansowanie do żłobka,
  • świadczenie aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy.

Więcej informacji na temat programu Aktywny Rodzic znajduje się na stronie internetowej: zus.pl/aktywnyrodzic.

W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Centrum Kontaktu Klientów ZUS, pod nr tel. 22 560 16 00 lub do wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Informacje na temat programu Aktywny Rodzic można również uzyskać:

·         poprzez Formularz kontaktowy zapytania ogólnego,

·         wysłanie pytania na adres: cot@zus.pl,

·         po zalogowaniu do PUE/eZUS przez opcję „Zadaj pytanie ZUS”. 


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2025 Biuro Rachunkowe FINEURO Spółka z o.o. Regulamin serwisu