Biuro Rachunkowe FINEURO

Opłaty za opakowania jednorazowego użytku i ich aspekty podatkowe
1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę pobieraną od oferowanych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Opłata dotyczy opakowań, napojów lub żywności pakowanej przez przedsiębiorcę w te opakowania i pobierana jest od użytkownika końcowego. Wartość opłaty została ustalona w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 7 grudnia 2023 roku. Opłaty wynoszą 0,20 zł lub 0,25 zł, w zależności od rodzaju opakowania.
Rozliczenie PIT: Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe? Coraz mniej czasu
Pierwsze miesiące roku wiążą się między innymi z rozliczeniem rocznym PIT. Od 15 lutego 2024 roku podatnicy rozpoczęli wypełnianie i wysyłanie deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego. Czasu zostało już niewiele. Najpopularniejsze deklaracje składa się do 30 kwietnia.
Wesołe miasteczka i automaty. Nie każda uciecha z 8-proc. VAT
Zainstalowane w centrach handlowych automaty do gry nie mieszczą się w pojęciu parków rozrywki, więc świadczone za ich pomocą usługi nie są objęte obniżoną stawką VAT – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Laptopy dla uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT? Jest projekt rozporządzenia
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, który dotyczy wykluczenia z podatku dochodowego laptopów otrzymanych w ramach programu wsparcia kompetencji cyfrowych. Mowa o projektach "laptop dla ucznia" oraz "bon na laptop dla nauczyciela".
Piwo i przekąski dla gości to reprezentacja. Co z podatkiem?
Zakup słodkich przekąsek, piwa i cateringu dla gości apartamentów hotelowych jest kosztem reprezentacji, a więc nie można odliczyć go od przychodu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Fiskus żąda niemożliwego od spółek giełdowych. Chodzi o zwolnienia z podatku
Spółki, których udziałowiec lub akcjonariusz jest notowany na giełdzie, nie mają szans, by skorzystać z obowiązujących od 2022 r. zwolnień z opodatkowania dywidend i dochodu ze sprzedaży udziałów lub akcji – twierdzi fiskus w kolejnych wydawanych interpretacjach.
Mniej firm podda swoje sprawozdanie badaniu
O jedną czwartą zostaną podniesione limity zobowiązujące niektóre podmioty (np. spółki z o.o.) do poddawania badaniu rocznych sprawozdań finansowych. Poinformował o tym wiceminister finansów Jurand Drop w odpowiedzi na poselską interpelację.

Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS!

Źródło: www.zus.pl

W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS. W stopce adresowej widnieją natomiast adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każdy z maili ma dołączony załącznik, który ma zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2024 Biuro Rachunkowe FINEURO Spółka z o.o. Regulamin serwisu